hulajnoga elektryczna jak wybrać

Bez dwóch zdań na popularność hulajnóg wpłynęły firmy wypożyczalnie, tak zwane systemy elektronicznych hulajnóg na minuty. Powstają one głównie w dużych miastach i stawiają na łatwość użytkowania, przystępną cenę wypożyczenia, mobilność i dostępność. Na takiej hulajnodze jeździmy tylko przez chwilę i nie musimy martwić się o jej utrzymanie, konserwację czy przechowanie. Nie musimy przejmować się tym, że jest trochę niewygodna.

Co innego kiedy sami decydujemy się na zakup hulajnogi, którą będziemy często używać i jeździć nią do pracy, szkoły, na wycieczki. Wówczas powinniśmy solidnie zapoznać się z dostępną na rynku ofertą, nie kupować na szybko, rozważyć w jakim celu będziemy używać hulajnogi i ile możemy wydać pieniędzy. Ale po kolei. Zakup elektrycznej hulajnogi wcale nie jest taki oczywisty. Obecnie mamy do dyspozycji wiele modeli różnych marek, a firmy prześcigają się aby poinformować nas o kolejnych ulepszeniach. Wiele modeli hulajnóg może wydać ci się podobnych. Niezależnie od tego, czy szukasz ekonomicznej wersji, czy szybkiej hulajnogi do wyczynowej jazdy to skoncentruj się na kilku podstawowych czynnikach.

  1. Wybierz Wielkość Koła

Wybierz odpowiednią wielkość koła, którą będzie dla ciebie komfortowa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, z tej ważnej rzeczy. Wielkość kół w przypadku hulajnogi ma bardzo duże znaczenie wpływające diametralnie na różnicę w jakości jazdy. Otóż, hulajnoga z mniejszymi kołami jest łatwiejsza w manewrowaniu, jest też zazwyczaj węższa. Przyda się na wąskich uliczkach, w zatłoczonych miejscach, przy dużym ruchu. Jest zwrotna, szybka i nie zajmuje wiele miejsca ale nie sprawdza się na wyboistym terenie. Z kolei duże koła wpływają na stabilność jazdy i komfort. Na hulajnodze o dużych kołach łatwiej utrzymać równowagę, taki typ jednośladu łatwiej będzie ci opanować szczególnie na nierównym terenie.

Hulajnoga, która posiada większe koła świetnie nadaje się na dłuższą jazdę po terenach podmiejskich, na rekreacyjną przejażdżkę lub spacer. Duże koła wpływają jednak na wielkość i szerokość hulajnogi. Zanim dokonasz zakupu, przemyśl w jaki sposób będziesz używać swojego jednośladu i na jakim rodzaju transporcie ci zależy. Wówczas z pewnością dokonać właściwego wyboru.

  1. Sprawdź swoją wagę

Przed dokonaniem zakup dokładnie się zważ i w specyfikacji produktu sprawdź, czy hulajnoga pasuje do twojej wagi. Co prawda większość hulajnóg elektrycznych jest przystosowana do wagi nieprzekraczającej 120 kg, jednak mamy tutaj pewne wyjątki, na przykład w hulajnogach dziecięcych maksymalna waga będzie niższa. Przy wadze większej niż 120 kilogramów możemy mieć ograniczony wybór hulajnóg, jednak producenci cały czas pracują nad ulepszonymi modelami i zwracają szczególną uwagę na parametry takie jak waga i wzrost kierowcy.

  1. Kompaktowa Konstrukcja I Przenośność Hulajnogi

Elektryczne hulajnogi zyskały popularność z powodu tego, że są przenośne, wygodne i łatwe do złożenia. Niektóre modele są tak zaprojektowane, żeby można było je bardzo szybko rozłożyć i ponownie poskładać. Jest to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza w transporcie publicznym. Wówczas możesz szybko złożyć swoją hulajnogę i łatwo ją przenieść albo przechować. Złożona hulajnoga zajmuje bardzo mało miejsca. Zmieści się w dużej szafie w przedpokoju, nie mówiąc już o garażu czy innym pomieszczeniu postojowym.

  1. Cena Hulajnogi Elektrycznej

Na cenę hulajnogi elektrycznej składa się w dużej mierze cena baterii. Dlatego hulajnoga z bardziej pojemną baterią będzie szybsza, ale również droższa od tej powolniejszej, która ma baterię mniejszą. Jeżeli hulajnoga jest zaskakująco tania, to z pewnością posiada słaby akumulator. Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że kupujesz pojazd z bezpieczną baterią, która przeszła testy i pochodzi od renomowanego producenta. Jeżeli jesteś profesjonalistą i kupujesz hulajnogę na swoje potrzeby, wówczas ogranicza cię tylko budżet. Hulajnoga o podstawowych parametrach będzie tańsza, ale również będzie ładowała się wolniej i miała słabszy zasięg. Im droższy model wybierzesz, tym ciekawsze mechanizmy i funkcje będzie on posiadał. Będzie również wykonany z lżejszych oraz bardziej innowacyjnych materiałów. Zatem wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli kupujesz hulajnogę dla dziecka, to zdecyduj się na wolniejszą z ograniczeniem prędkości, która będzie dużo bezpieczniejsza.

  1. Zasięg Hulajnogi

Zasięg hulajnogi jest bardzo ważnym parametrem, z którym powinieneś szczegółowo się zapoznać, jeżeli mierzysz się z kupnem pojazdu elektrycznego. Zasięg hulajnogi to parametr, który mówi o tym, ile kilometrów możesz przejechać na jednym ładowaniu baterii. Na hulajnodze o krótkim zasięgu możesz przejechać do 10 km. Taki zasięg oferują zazwyczaj niedrogie modele o małej pojemności baterii. Są one dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci, ale dla osoby dorosłej będą niewystarczające, gdyż możesz nie zdążyć dojechać do celu, a potrzeba ciągłego ładowania baterii rodzi frustrację i pozbywa przyjemności z jazdy. Najpopularniejsze obecnie na rynku są hulajnogi o średnim zasięgu, zazwyczaj 10-19 km. Wydaje się, że jest to optymalne rozwiązanie, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości baterii. Droższe modele oferują zasięg rzędu 30 – 40 km. Jest to oczywiście fantastyczne i gwarantuje najlepsze doświadczenia jednak cena takich hulajnóg jest dużo wyższa i nieraz przekracza nasz wyznaczony budżet. Musisz również pamiętać, że większy zasięg spowoduje, że bateria hulajnogi będzie większa i cięższa, co wpłynie również na ciężar samego pojazdu. Mniejszy akumulator co prawda gwarantuje lżejszą konstrukcję hulajnogi ale również mniej przejechanych kilometrów. Powinieneś mieć te rzeczy na uwadze podczas zakupu, co pomoże ci wybrać optymalne rozwiązanie.

  1. Prędkość Hulajnogi

Prędkość hulajnogi będzie zależała nie tylko do mocy akumulatora i rozmiaru koła ale również od tego, czy masz do pokonania płaski teren, czy jedziesz pod górkę. Jeżeli często jeździsz trasą pod górkę to może to nadmiernie obciążać silnik i prowadzić do sytuacji, że hulajnoga będzie wolniejsza, a bateria szybciej się wyczerpie. Weź to pod uwagę. Obecnie na rynku dostępne są hulajnogi, które mogą poruszać się z prędkością 20-30 km/h. Przy czym najczęściej maksymalna prędkość wynosi 25km/h. Może wydawać ci się, że to niewiele, jednak przy większej prędkości i oporze powietrza, jazda na tego typu pojazdach mogłaby stanowić zbyt wielkie zagrożenie i nieść ze sobą niebezpieczeństwo, a to za sprawą postawy ciała i pozycji przybranej podczas jazdy.

  1. Komfort Jazdy Na Elektrycznej Hulajnodze

Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie się na przejażdżkę próbną przed dokonaniem zakupu. Jednak z uwagi na to, że dzisiaj częściej dokonuje się zakupu przez internet, taka jazda próbna nie wchodzi w grę. Najczęstszym problemem przy długotrwałej jeździe może być odczuwalny ból pleców i sztywnienie ramion. Hulajnoga elektryczna wymusza również odpowiednie ułożenie nóg na podeście. Długotrwała jazda na hulajnodze może również przyczynić się do bólu stawów i bólu bioder. Na hulajnodze po prostu musisz czuć się dobrze i swobodnie. Aby zapewnić sobie komfortową jazdę, wyreguluj kierownicę i uchwyty, dostosuj wysokość kierownicy do twojego wzrostu. Nie powinieneś zbytnio się garbić ale zadbać o naturalną pozycję ciała.  Wówczas jazda będzie dla ciebie o wiele przyjemniejsza.

  1. Czas Ładowania Elektrycznej Hulajnogi

Obecnie czołowi producenci elektrycznych pojazdów osobistego transportu pracują nad rozwojem systemu stacji szybkiego ładowania hulajnóg jak również samochodów elektrycznych. Od jakiegoś czasu znane są projekty zgodnie z którym takie stacje miałyby powstać nie tylko na parkingach, ale również przy dużych obiektach miejskich typu galerie handlowe. Oczywiście ta sytuacja byłaby bardzo komfortowa i znacznie skróciła czas oczekiwania na pełne naładowanie baterii. Czas ładowania zależy również od posiadanego modelu. Modele budżetowe będą potrzebowały więcej czasu do pełnego naładowania, nawet 5- 7 godzin. Droższe modele ładują się nawet w 2 – 3 godziny.