bezpieczna jazda na hulajnodze

Kupując elektryczną hulajnogę bardzo rzadko myślimy o tym, czy będziemy potrafili bezpiecznie jeździć tym jednośladem. Nierzadko bagatelizujemy kwestie bezpieczeństwa, a o wypadek nie jest przecież trudno. Tymczasem badania jednoznacznie pokazują tendencję wzrostową w korzystaniu z hulajnóg, do czego przyczyniają się przede wszystkim tanie wypożyczalnie na minuty zlokalizowane w największych polskich miastach. Wystarczy rozejrzeć się po drogach i chodnikach, aby przekonać się, że coraz więcej osób wybiera hulajnogę jako środek wygodnego i szybkiego transportu. Wszak hulajnogą bardzo łatwo się poruszać,  a w godzinach szczytu, gdy drogi i ulice są zakorkowane hulajnoga jest wręcz nieoceniona. Jeżeli i ty posiadasz już hulajnogę elektryczną zadaj sobie pytanie, czy potrafisz jeździć na niej bezpiecznie? Czy poruszając się ulicą, chodnikiem czy ścieżką rowerową zachowujesz należytą ostrożność? Czy dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych, czy raczej przemawia do ciebie brawura i niebezpieczna prędkość? Jest kilka zasad z którymi warto się zapoznać aby mieć pewność, że jeździsz na swojej hulajnodze prawidłowo nie powodując dyskomfortu u pozostałych użytkowników ruchu.

  1. Zadbaj O Kulturę Jazdy.

Jak z pewnością miałeś lub miałaś okazję się przekonać na ulicy zarówno kierowców samochodów jak i rowerzystów, a także innych uczestników ruchu często ponoszą nerwy. Jak wskazują sami Polacy, frustracja, powszechne chamstwo i brak zrozumienia dla innych, to główne powody, dla których po polskich ulicach jeździ się nieprzyjemnie. Wcale nie musi tak być! Już dzisiaj możesz pokazać pełną kulturę jazdy i zadbać nie tylko o bezpieczeństwo swoje ale i innych. Poprzez swoje zachowanie manifestujesz swoją kulturę osobistą. Dawaj przykład innym i pokaż, że polskie drogi nie muszą być wylęgarnią głupoty i bezmyślności.

Ja już z pewnością wiesz, przepisy polskie nie określają jasno zasad poruszania się hulajnogą. To oznacza, że kierujący hulajnogą w myśl obecnego prawa traktowany jest jako pieszy i może poruszać się chodnikiem. Nie korzystaj z tego przywileju bezmyślnie. Unikaj zatłoczonych chodników, w razie konieczności zejdź z hulajnogi i prowadź ją obok siebie. Pamiętaj, że piesi są najsłabszymi uczestnikami ruchu, których szczególnie należy chronić. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i pomyśl również o sobie jako o pieszym. Pewnie nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy chciałeś skorzystać z przysługującego ci prawa i przejść przez jezdnię w dodatku na pasach, ale żaden samochód nie chciał się zatrzymać żeby cię przepuścić? Lub szedłeś chodnikiem i nagle z dużą prędkością wyprzedził cię rower, tak, że musiałeś uskoczyć aby uniknąć kolizji? No właśnie… Dlatego jeżdżąc na hulajnodze zachowuj się przede wszystkim kulturalnie, a z czasem zauważysz, że kulturalna jazda jest przyjemniejsza i daje więcej satysfakcji. Używaj sygnalizatora przy wyprzedzaniu. Hulajnogą łatwo manewrować również przy niskiej prędkości jazdy, nic się nie stanie, jeżeli na pewnym odcinku drogi zmniejszysz prędkość i dostosujesz ją do tempa w jakim poruszają się pozostali.

  1. Kontroluj Prędkość.

Na elektrycznej hulajnodze bardzo łatwo się rozpędzić i stracić orientację co do prędkości z którą się poruszasz. Do napędu elektrycznej hulajnogi nie używa się siły mięśni, a więc jeżdżąc na niej nie zmęczysz się w ten sam sposób, co jazdą na rowerze. Mało tego, możesz się nawet zdziwić, że przejechałeś kilkanaście kilometrów, a w ogóle nie jesteś zmęczony. Dlatego zawsze kontroluj prędkość, sprawdzaj na liczniku z jaką szybkością się poruszasz. Wyćwicz w sobie nawyk bezpiecznej i wygodnej jazdy. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z hulajnogą, to w ogóle zrezygnuj z szybkiej jazdy i skup się najpierw na technice oraz nauce poruszania się. W zależności od modelu, każda hulajnoga może nieco się różnić od siebie ustawieniami kierownicy, szerokością podestu, prędkościomierzem. Upewnij się, że włączając się do ruchu panujesz nad swoim pojazdem, w przeciwnym razie hulajnoga w krótkim czasie zapanuje nad tobą.

  1. Naucz Się Hamować.

Hulajnoga elektryczna wymaga odpowiedniego balansowania ciałem oraz ustawienia nóg. Naucz się hamować w bezpieczny dla siebie i innych uczestników ruchu sposób. Przećwicz kilka razy technikę hamowania na mało uczęszczanym parkingu lub ulicy. Jeżeli to tylko możliwe, unikaj gwałtownego i nieprzewidzianego hamowania, gdyż nie jest to korzystne ani dla ciebie ani dla twojego jednośladu. Wyćwicz nawyk kontrolowania pedału hamulca. Najlepiej abyś cały czas trzymał rękę na hamulcu. Nie zawsze jest to możliwe, ale jak w każdym przypadku pamiętaj, że najlepszym twoim doradcą jest zdrowy rozsądek.

  1. Zadbaj O Akumulator Baterii.

Zadbaj o bezpieczne ładowanie baterii hulajnogi. Korzystaj z bezpiecznych ładowarek. Pewnie słyszałeś historię o wybuchających hulajnogach. Wbrew powszechnej opinii, do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko i wiąże się to zawsze z nieprawidłowym użytkowaniem hulajnogi. Przede wszystkim ma związek z nadmierną eksploatacją baterii hulajnogi, nieprawidłową siecią ładowania w stacjach ładowania hulajnóg. Jeżeli postępujesz zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem, to możesz spać spokojnie?.

  1. Parkuj Bezpiecznie Elektryczną Hulajnogę.

Hulajnoga elektryczna nie powinna pozostawać bez nadzoru. Nie porzucaj jej na środku chodnika czy ulicy i zawsze miej pewność, że hulajnoga nie przewróci się kiedy nie będzie cię obok. Parkuj wzdłuż krawężnika lub wzdłuż muru, nie tarasuj hulajnogą przejścia. Pamiętaj, że tak jak inni jesteś uczestnikiem ruchu drogowego, dlatego pamiętaj, że to co tobie wydaje się dobrą zabawą, innym może przeszkadzać. Z pewnością słyszałeś już z prasy i wiadomości internetowych, że pozostawione byle gdzie hulajnogi są bardzo niebezpieczne dla osób niewidomych, które mogą się przewrócić o tę nieoczekiwaną przeszkodę. Również osoby starsze, poruszające się na wózku mogą mieć problem aby ominąć hulajnogę. Jeżeli jeździsz na hulajnodze, to nie porzucaj jej na środku chodnika! Miejskie hulajnogi to ekologiczny sposób transportu i coraz bardziej popularny. Jazda po mieście sprawia wiele frajdy, szczególnie ze znajomymi, ale niezależnie od tego co robisz i jak dobrze się bawisz, zawsze włącz myślenie i miej oczy dookoła głowy. Zachowuj się tak, jak tego oczekujesz od innych.

  1. Wybieraj Miejsca Przeznaczone dla hulajnóg / skateparki

Tak jak możesz się przekonać, hulajnogi są coraz częściej wybieranym środkiem miejskiej komunikacji. W związku z tym obecnie powstają parki do jazdy na hulajnodze, specjalne przestrzenie, przeznaczone do doskonalenia technik jazdy. Jeżeli interesuje cię jazda wyczynowa na elektrycznej hulajnodze i pragniesz doskonalić swoją technikę to skorzystaj z odpowiednich do tego miejsc, gdzie nie będziesz nikomu przeszkadzał. Poszukaj w internecie, jakie są najlepsze skateparki lub place przeznaczone do jazdy na elektrycznych hulajnogach. Pamiętaj, że ulica nie jest torem wyścigowym ani tym bardziej miejscem do brawurowej jazdy.

  1. Zakładaj Ochronny Kask.

Jeżeli twoje dziecko jeździ na elektrycznej hulajnodze nie zapominaj o bezpieczeństwie i zakładaj swojemu dziecku kask ochronny na głowę. Sam również nie zapominaj o kasku, szczególnie jeżeli przewidujesz jazdę z większą prędkością.

 Hulajnogi elektryczne są bardzo dobrymi pojazdami, łatwymi w obsłudze i umożliwiającymi sprawne poruszanie się w zatłoczonym mieście. To doskonały sposób na codzienny dojazd do pracy, szkoły czy na zajęcia dodatkowe. Nie rezygnuj ze świeżego powietrza i sportu, wybieraj ekologiczne elektryczne hulajnogi. Jeżeli tylko pamiętasz o bezpieczeństwie w czasie jazdy, to hulajnoga elektryczna jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. To doskonały sposób na relaks jak i również na zwiedzanie najbliższej okolicy. Jest tania w eksploatacji, zabiera mało miejsca, możesz ją łatwo przechować. Zapoznaj się z ofertami hulajnóg i wybierz dla siebie odpowiedni model. Jedź bezpiecznie na swojej hulajnodze i baw się dobrze.

zobacz najlepsze hulajnogi elektryczne