ekologiczne hulajnogi elektryczne

W żadnej dziedzinie życia nie unikniemy już pytań o ekologię. I bardzo dobrze! Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw i zagrożeń płynących z nadmiernej eksploatacji naszej planety. Doskonale również edukujemy swoje dzieci w dziedzinie zanieczyszczenia środowiska jak i ochrony cennych zasobów. Również sami dajemy przykład co to tego, jak dbać o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem. Robimy to między innymi poprzez segregację śmieci, kupowanie naturalnych produktów ekologicznych, rezygnację z trujących spalinowych silników na rzecz przyjaznych silników ekologicznych. No właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł.

W ostatnich latach bardzo mocno na polityce zarówno międzynarodowej jak i lokalnej odcisnęło piętno ekologicznego trendu. Tak możemy nazwać bowiem ogromny nacisk konsumencki na rzecz ochrony przyrody, dbania o środowisko. Zarówno polityka jak i światowa gospodarka odpowiada śmiało na ten trend. Najlepszym tego przykładem jest Unia Europejska, która stara się ograniczyć emisję do atmosfery trującego dwutlenku węgla poprzez wywarcie nacisku na przemysł. Możemy już zauważyć pierwsze efekty tego ruchu, jest to ograniczenie używania elektrowni węglowych starego typu. Przodująca w ekologicznym trendzie Wielka Brytania do 2025 zrezygnuje z korzystania z węgla kamiennego i zacznie w pełni wykorzystywać energię odnawialną pochodzącą z elektrowni wiatrowych. Już teraz w dużych przemysłowych aglomeracjach, w których wprowadza się nowoczesne rozwiązania można zauważyć spadek emisji trujących gazów, spalin oraz odrodzenie się niszy ekologicznych.

Duże miejskie skupiska, które generują olbrzymi ruch samochodowy, są źródłem powstawania trującego smogu, który ma negatywny wpływ na układ oddechowy i zdrowie człowieka. Udowodniono, że życie w mieście, w którym normy jakości powietrza są notorycznie przekraczane, a przez większość dni w roku obowiązuje alert i ostrzega się przed wychodzeniem z domu osoby starsze, małe dzieci i kobiety w ciąży, ludzie żyją średnio kilka lat krócej. Nie mówiąc już o chorobach, na które cierpią. Jeżeli i w twoim mieście normą stało się chodzenie w maseczkach antysmogowych, a przez kilka miesięcy w roku sięgasz po oczyszczacze powietrza i montujesz je we własnym mieszkaniu, to czas żebyś pomyślał, do czego to wszystko zmierza.

W tym przypadku lokalna polityka idzie nam z pomocą. Na przykład w Niemczech ograniczono wjazd samochodom do centrum miast, szczególnie tym, które są wyposażone, w przestarzałe dieslowskie silniki. Pod dużymi miastami powstają parkingi typu Park & Ride. Jednak to nie wystarcza. Nasze miasta nadal są zatłoczone, a powietrze jest brudne i niezdatne do oddychania. Dlatego coraz więcej mieszkańców bierze sprawy w swoje ręce i odpowiedzi szuka w nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych. I tutaj Nowoczesna technologia idzie nam szczególnie z pomocą.

Rozwój urządzeń osobistego transportu typu hulajnogi napędzanych ekologicznym napędem jest jednym z najbardziej przyszłościowych i obiecujących projektów ostatnich lat. Korzystanie z ekologicznych hulajnóg czy to ekologicznych rowerów ma same plusy. Pierwszym z nich jest ruch bezemisyjny, który przyczynia się do spadku emisji szkodliwych spalin, tlenków, pierwiastków ciężkich, gazów, CO2. Drugim plusem jest ograniczenie szkodliwego hałasu w mieście, gdyż elektryczne hulajnogi poruszają się bardzo cicho. Trzecim plusem jest kompaktowość hulajnogi. Pojazd ten zabiera mało miejsca w przestrzeni publicznej, a co za tym idzie przyczynia się do zmniejszenia korków, odblokowując wiele powierzchni, gdzie do tej pory parkowały samochody. Na tych przestrzeniach mogą powstawać tereny zielone, ogrody i tereny wypoczynkowe dla mieszkańców.

Sceptycy uważają, że bezemisyjność i cichy tryb poruszania się to nie wszystko, gdyż ekologiczne hulajnogi pozostawiają ślad w środowisku pod postacią tzw. Elektrośmieci. Jest to temat bardzo ważny. Bateria hulajnogi ma swoją żywotność i prędzej czy później się wyczerpie co powoduje, że hulajnoga wyląduje w koszu. Tak samo dzieje się w przypadku starych pralek, lodówek, sprzętu RTV i AGD.  Ostatnio pojawiły się artykuły sugerujące, że czołowi producenci sprzętu domowego celowo projektują go tak, aby jego czas użytkowania wynosił 5-6 lat. Po tym czasie konsument musi zakupić nowy egzemplarz, co przynosi zysk firmie. Oczywiście jest to typowo miejska legenda, ale w każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy. W przypadku elektrycznych hulajnóg może zaważyć fakt, że stosunkowo często pojawiają się na rynku nowe modele, które zastępują stare. Jeżeli do tego dodamy ograniczoną żywotność baterii litowo – jonowej, to możemy stwierdzić, że średnio hulajnogę elektryczną powinniśmy wymienić raz na 2 – 3 lata.  Hulajnogi elektrycznej jak na razie nie opłaca się bowiem serwisować, naprawiać ani rozmontowywać na części. Jest to produkt, który tak jak w przypadku laptopa osobistego, kupujemy w całości a po zużyciu, w całości wyrzucamy – dużo rzadziej siląc się na naprawę.

Jak zatem widzimy hulajnogi elektryczne są doskonałą odpowiedzą na bolączki trapiące ludzkość. To w pełni ekologiczny środek transportu i duże miasta powinny jak najszybciej przestawić się na korzystanie z ekologicznych silników zarówno w przypadku hulajnóg, samochodów jak i miejskich autobusów. Zdaje się, że w wyścigać na ekologicznego giganta roku wygra to miasto, które jako pierwsze ogłosi w pełni bezemisyjny transport publiczny. Z drugiej jednak strony używanie elektrycznych hulajnóg zmusza nas to testowania nowych sposobów radzenia sobie z elektrośmieciami i recyklingiem. Należy też pamiętać, że nadal światowy przemysł jest oparty na węglu i ropie naftowej, i minie jeszcze wiele lat zanim wypracujemy nowe metody działania.

najlepsze-hulajnogi-elektryczne